«Tembel Eşek Masalı»

«Tembel Eşek Masalı» pdf indirBir zamanlar bir kasabanın küçük ir köyün de bir barakada yaşayan bir oduncu ve karısı varmış. Kendi halinde karısıyla beraber yaşayan fakir bir oduncuymuş. Bu oduncunun bir yıkık evi bir yaşlı bir eşeği varmış. Ama bu yaşlı eşeği çok yoruyor ve çok yük taşıtıyormuş. Oduncunun tek geliri odunculuktu. Oduncu, karısının ve kendinin karnını doyurabilmek için odunculuktan başka mesleği yoktu. Ve bu odunculuğu yaşlı eşek sayesinde daha rahat yapıyordu.

Yaşlı eşek zamanın da çok çalışkanmış ama yaşlanınca eskisi kadar çalışamamış. Zavallı yaşlı eşeğe acımayan oduncu çok yük koyarmış sırtına. O kadar yük taşıtmıştı ki, zavallı eşek onca yükün altında öldü oduncu ise perişan olmuştu.

O gün, evine çok üzüntülü bir şekilde gider ve hanımı der ki: ’Bey neyin var? Neden bu kadar üzgünsün?’’

Oduncu başını iki elinin arasına koyarak; “Ne olsun hanım, bizim koca eşek, eşek cennetini boylayıverdi. Şimdi ben ne yapacağım odunları nasıl taşıyacağım bir eşeğimiz vardı kahrımızı çeken o da öldü gitti.’’ deyip üzüntüler içinde duvara bakıyordu. Hanımı oduncunun üzüntüsüne dayanamayıp bir kenarda sakladığı üç beş kuruş parasını, eski bir sandığı vardı, o sandığın içinde mendilin içinde sakladığı üç beş kuruş kefen parası diye sakladığı parayı göstererek:’’ Al bey bu birkaç kuruş parayla kasabadan bir eşek al. Kötü gün olur diye, kefen parası niyetine parayı saklamıştım. Demek ki nasibimiz koca eşeğiymiş. Yarın kalk kasabaya git, genç bir eşek al. Böylelikle işimizi de görür ve daha fazla odun taşırsın.’’ diyerek kocasını teselli etmiş.

Sabah olur. Oduncu horozun ötmesi ile beraber erkenden yollara düşer. Kasabaya doğru yola çıkar. Ardından eşek pazarına rastlar ve oradaki bir tüccara genç toy bir eşeğin var mı? Bana yük taşıyacak, yığılmayacak. Tüccar elindeki en genç olan eşeği verir.’’ Al bunu sana veririm. Beğenmezsen geri getirirsin, paranı da geri veririm.’’ der.

Zavallı oduncu, eşeği arkasına koyarak, yavaş yavaş köyün yolunu tutar. Ardından sabah eşeği alır odun toplamaya gider, olabildiğince odunları zavallı eşeğin üstüne yükler. Eşek zorla çiftliğe kadar yetişir. Ertesi gün olur, oduncu onu yine götürmek ister fakat eşek oduncuyla ormana gitmek istemez. Oduncu bu durumu görünce onu zorla da olsa eşeği ormana sürükler. Düşünmeden yükünü daha da arttırır. Fakat eşek yarı yolda odunları fırlatıp kasaba yoluna doğru kaçar. Oduncu onun peşinden gider ve tüccarla karşılaşır.’’ Al kardeş, ben bu eşeğini beğenmedim. Beni yarı yolda bıraktı.” der.

Tüccar eşeğin halini görünce sen bunu kamyon mu zannettin, eşeğin ayaklarında hal kalmamış.’’ Al paranı eşeği bana geri ver.’’ diyerek eşeği oduncudan geri alır. Ve oduncu da yine eşeksiz kalır.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.