«Panda Masalı»

«Panda Masalı» pdf indirPanda Masalı, hareketli ve yaramaz bir yavru pandanın anne ve babasının sözünden çıkıp kaybolmasını anlatır. Panda yavru tek başına uzaklara bir yere gider ve çok korktuğu için pişman olur. Bu masalda anlatılmak istenen ana fikir, çocukların anne babalarına haber vermeden bir yere gitmemesidir. Bunu yapmasının tehlikeli olabileceği ve zararları anlatılır. Panda masalları fabl masal türleri arasında yer alır. Maksat sonuçta okuyucu ya da dinleyiciye ders verilmesidir.

Masallar bilindiği üzere olağanüstü olayları ele alır. Fabl türü tamamen hayvan masallarını kapsar. Hayvanlar iyi-kötü, doğru – yanlış ve dostluk gibi kavramlar ile birlikte daha insan karakteri üstlenerek anlatılır. Bu tarz masallar insanların yaşantısına yön verici niteliktedir. Özellikle çocukların ufkunun açılması ve hayal dünyasının gelişmesi için çok önemlidir. Hayvanlar ve çocuklar arasında özel bir bağ vardır. Panda ile ilgili masallar çocuklar için öğreticidir.

Panda Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?
Bu masaldan çıkartılacak derslerin başında, çocukların, ebeveynlerinin sözlerinden çıkmaması gerektiğidir. Bir yere yalnız başlarına asla gitmemeleri ve tanımadıkları kişilerle konuşup onlara inanmaması ele alınır. Masalları hepsi çocuk gelişimi için çok önemlidir. Panda bilindiği üzere çocuklar tarafından sevilen, sevimli bir hayvandır. Bu yüzden masallarda sıklıkla yer alır. Siz de çocuğunuza panda masalları okuyarak, kişisel gelişimlerine destek olabilirsiniz.

Panda Pandi Masalı
Çok çok eski yıllarda güzel bir orman varmış. Bütün hayvanlar bir arada yaşarmış. Kocaman bu ormanda anne ve babası ile yaşayan çok tatlı küçük, Pandi isminde bir yavru panda varmış. Panda Pandi, diğer pandalara göre daha hareketliymiş. Devamlı yaramazlık yapmaya çalışırmış. Her gün sabahtan akşama kadar dışarılarda oynar, parktan eve hiç gelmezmiş. Eve gittiğinde çok sıkılır ve hemen dışarıya kaçmak istermiş. Her sabah bir güzel kahvaltı yaptıktan sonra evden çıkar, öğlen yemeğine gelirmiş. Sonra tekrar yemeğini yiyip akşama kadar bir daha gelmezmiş.

Anne ve baba panda da Pandi ‘nin bütün gün dışarıda gezmesinden dolayı son derece tedirgin olurmuş. Ormanda birgün gün başına bir şey gelmesinden hep korkarlarmış. Pandi’ye devamlı öğütler veren anne ve babası, uzaklara gitmemesi konusunda özellikle uyarırmış. Aynı zamanda yabancılarla konuşup, bir yere gitmemesini de özellikle söylerlermiş. Panda Pandi ailesini pek dinlemezmiş. Yine birgün öğlen yemeği sonrası gezmeye çıkmış.

Parkta oyun oynadığı sırada, çok güzel, rengarenk kanatları olan bir kelebek ilgisini çekmiş. Hemen onunla yakın olabilmek için peşine takılmış. Kelebek ondan korkmuş ve uzaklara uçup, çok ıssız bucaksız bir yere doğru uçmaya başlamış. Panda son derece eğleniyormuş ve onu takip etmeye devam etmiş.

Kelebek önden, Pandi arkasından gitmişler ve ıssız ormanın derinliklerine gelmişler. Kelebek hemen yuvasının olduğu ağacın kavuğuna girip, ortadan bir anda yok olmuş. Panda onu aramaya koyulmuş ama bir türlü aradığını bulamamış. Üzülmüş ve ordan ayrılıp evine dönmeyi düşünürken, hava bir anda kararmış. Panda Pandi, kelebeğin peşinden gitmenin heyecanıyla nerede olduğunu bile bilmiyormuş. Nasıl geldiğine bile bakmadığı için dönüş yolunu da bir türlü bulamamış. Pandi karanlıktan çok korkarmış.

Issız ormanda korkunç ve zararlı hayvanlar havanın kararmasıyla gezinmeye başlamışlar. Kurtlar ulumaya ve bağırmaya başlamış. Pandi çok korkuyormuş ve hemen saklanmak için bir ağaç bulup tepesine çıkmış. Pandi sürekli ağlıyormuş. Anne ve babası ise çocukları eve dönmediği için çok endişeli bir şekilde Pandi’yi aramaya çıkmış. Gördükleri arkadaşlarına Pandi’yi sormuşlar ama gören çıkmamış. En son ormanların kralı aslanın yanına gidip, yardım istemişler. Aslan, hemen kükremiş ve ormandaki bütün hayvanları yanına toplayıp “Pandi’yi gören oldu mu?” demiş.

O an bir tane karga yaşadığı ıssız ormandan parka doğru gelirken bir pandanın koşarak ormana gittiğini gördüğünden bahsetmiş. Anne ve baba daha da tedirgin olmuş. Hemen aslanı da alarak birlikte ormana yol almışlar. Aslan ıssız yerde kükremiş Pandi’yi bütün hayvanlara sormuş. Aniden minik Pandi ağaçtan inerek anne ve babasına koşmaya başlamış. Korku içinde olan Pandi bir daha anne ve babasının sözünü dinleyeceği ve uzaklara tek başına asla gitmeyeceğini söylemiş. Anne ve babasından özür dilemiş ve el ele tutuşup eve dönmüşler.

Sitemizde bulunan birkaç masal örneği;

Rate article