«Niloya Hikayesi»

«Niloya Hikayesi» pdf indirNiloya masalı, çok uslu ve bir o kadar da akıllı bir kızmış. En yakın arkadaşı Tosbik ile oynamak onun en büyük eğlencesiymiş. Her gün arkadaşı tospik ile buluşur köyde oyun oynarmış. Tospik de Niloya ile oynamaktan oldukça mutluymuş.

Ancak bir gün Niloya’nın annesi en yakın arkadaşını evlerine misafirliğe çağırmış. Misafirliğe gelen annesinin arkadaşının aynı zamanda küçük bir de kendi yaşlarında kızı varmış. Niloya bu yeni kızı görünce kendisiyle oyun oynamak isteyip istemediğini sormuş.

Kız biraz çekingen bir tavırla Niloya’nın oyun isteğini kabul etmiş. İki kız koşarak bahçeye çıkıp ip atlamış, seksek oynamış, saklambaç oynamış ve daha sonra gölün kenarına gidip piknik yapmaya karar vermişler.

Bu sırada Niloya’nın yanına en yakın arkadaşı Tospik gelerek Niloya’nın kendisiyle oynayıp oynamayacağını sormuş. Niloya ise Tospik’e şu anda yanında bir arkadaşı olduğunu onunla daha sonra oynayacağını söyleyerek Tospik’in cevabını beklemeden arkadaşını da alarak gölün kenarına gitmiş.

Tospik ise Niloya’nın arkasından bakakalmış ve çok üzülmüş. Ağır ağır Niloya ve yanındaki yeni kızın gittikleri yöne doğru onları takip ettiğinde Niloya’nın kendisiyle oynadığı yerde bu yeni kız ile piknik yaptığını görmüş.

Bu duruma iyice bozulan ve üzülen Tosbik artık Niloya’nın kendisini sevmediğini ve yeni arkadaş bulduğunu düşünerek başka yere gitmeye karar vermiş. Evine giden Tospik küçük bir bavul alarak ormana doğru ilerlemeye başlamış. Bu sırada Niloya’nın yeni arkadaşı ve annesi evlerine gitmek üzere Niloya’nın evinden ayrılmış.

Yeni arkadaşı gittikten sonra ise Niloya Tospik’in evine ona oyun oynamayı teklif etmek için evine gitmiş. Ancak Tospik evde yokmuş. Niloya her yerde en yakın arkadaşını aramış ancak Tospik hiçbir yerde yokmuş.

Bu sırada üzgün üzgün otururken Niloya’nın annesi kızına doğru yaklaşarak bir not kağıdı vermiş. Notu kendisine Tospik bırakmış. Niloya notta yazanları okuyunca arkadaşına ne kadar ayıp ettiğini ve onu istemeden de olsa kırdığını fark etmiş. Annesinden izin alarak Tospik’i aramaya gitmiş. Tospik ise bu sırada küçük bacakları ile çok yol alamadığı ancak yorulduğu için ormanın girişinde uyuya kalmış. Niloya her yeri aradıktan sonra bir de ormana bakmaya karar vermiş ve arkadaşını uyurken bulmuş.

Hemen Tospik’e sarılmış. Tospik ise ne olduğunu anlamadan korkarak derin uykusundan uyanmış. Niloya’yı görünce kafasını çevirmiş. Ancak Niloya arkadaşına daha çok sarılarak ondan özür dilemiş ve bir daha ona böyle davranmayacağı konusunda söz vermiş. Tospik ise arkadaşını çok sevdiğinden özrünü kabul etmiş. Niloya dönüşte Tospik’i elinde taşımış ve onu yatağına yatırarak “yarın oynamak için görüşürüz” diyerek evine gitmiş.

O günden sonra Niloya asla arkadaşını dışlamamış ve hep yanına almış.

Niloya Masalının Konusu Nedir?
Niloya masalının konusu Niloya’nın yeni arkadaşı ile ilgilenirken en yakın arkadaşını umursamaması ve onun kalbi kırmasıdır.

Niloya Masalının Ana Fikri Nedir?
Masal oku, Niloya masalının ana fikri ise Niloya’nın arkadaşına gösterdiği umursamaz davranışın onu ne kadar kırdığını anlayınca hissettiği pişmanlıktır.

Niloya Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?
Niloya masalından çıkartılabilecek dersler ise ne olursa olsun arkadaşlarımıza umursamaz davranmamamız ve onların kalbini kıracak davranışlar göstermememizdir.