«Neşeli Penguen Masalı»

«Neşeli Penguen Masalı» pdf indirBir zamanlar kuzeyde her tarafın buz ile kaplı olduğu çok ama çok uzak bir yerde yaşayan Penguenler arasında Küçük ve Neşeli bir Penguen varmış.

Her sabah kalkar kalkmaz oynaya oynaya buzların üzerinde dolaşan ve etrafına neşe saçan bu küçük Penguen’i herkes Neşeli diye çağırırdı.

Neşeli Penguenin tek hayali, Ninesinin zaman zaman anlattığı masallarda geçen sıcak ülkelerde bulunan yeşillikler üzerinde neşe ile oyun oynayıp, dans etmekti.

Bir akşam Ninesi “Sana bu akşam Gezgin Leylek Masalı’nı anlatayım mı?”

Neşeli Penguen “Evet, evet” diyerek dans etmeye başlamış.

Nine “İstersen arkadaşlarına da haber verebilirsin.”

Neşeli “Hemen çağırıyorum.” Diyerek dans ede ede arkadaşlarını çağırmış.

Kısa sürede Ninenin etrafını bir sürü küçük penguen sarmıştı. Hepsi de merakla Ninenin anlatacağı Masalı beklemişler.

Nine başlamış masalı anlatmaya. ”Çok eskilerde bizim buralara yolunu kaybetmiş gezgin Leylekler gelirlerdi. Bir gün bir Leylek ile tanışıp arkadaş olan bir Penguen, Leylek ile birlikte sıcak ülkelere gitmeye karar vermiş.

Penguen annesinden Leylek ile birlikte sıcak ülkeleri gezmek için izin istemiş ancak annesi izin vermeyince onula birlikte gidememişti.

Neşeli “Nine bende o penguen gibi sıcak ülkelere gitmek istiyorum.” Demiş.

Nine gülümseyerek Masalına devam etmiş. “Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Leylek ile Penguenin dostluğu devam ediyormuş. Leylek her yıl Penguenin ziyaretine gelir gezdiği güzel yerleri ona anlatırmış.

Bir sabah erkenden kalkan Penguen sıcak ülkelere gitmeye karar vermişti. Hemen hazırlıklarını yaparak yola koyulmuş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş. Günlerce yol gitmiş en sonunda sıcak ülkelere ulaşmış.

Her şey hayal ettiği gibi güzelmiş ancak, sıcak ülkeler ona göre değilmiş. O an annesinin kendisine izin vermemesinin sebebini öğrenmiş ve haklı olduğunu anlamıştı.

Çok kısa bir süre o sıcak ülkede kalan Penguen, tekrardan yola koyularak evine geri dönmüş ve o günden sonra da, evinin kıymetini bilerek bir ömür mutlu bir yaşam sürmüş.”

Neşeli Penguen “Masal bitti mi Nine.”

“Evet bitti, hadi herkes evine” demiş Nine

Neşeli ise Masaldaki Penguen’in beceriksiz biri olduğunu düşünmüş ve hala sıcak ülkelere gitme hayali kurmaya devam etmiş.

Bir gün gökyüzünde süzülerek uçan bir Leylek olduğunu gören Neşeli, bağırmaya başlamış. “Hey Leylek kardeş buraya gelir misiniz?”

Penguenin kendisini çağırdığını gören Leylek Neşeli’nin yanına konmuş. Neşeli “Merhaba bana burada herkes neşeli Penguen der. Bak izle” diyerek dans etmeye başlamış.

Neşeli biri olduğunu gören Leylek “Tamam dur, dur, beni niçin çağırdın, buranın havası bana göre çok soğuk, burada fazla duramam.”

“Nereye gidiyorsun.”

“Güneye gidiyorum.”

“Benide kendinle götürür müsün? Yolda sana arkadaşlık yapar seni eğlendiririm.”

Bir süre düşünen Leylek “Götürüm ama ailenin bundan haberi var mı?”

“Tabiki var sen merak etme.” Demiş Neşeli

Leylek Neşeli’nin kim olduğunu biliyor ancak ona bir şeyler öğretmek için bilmemezlikten geliyordu.

Pengueni pençeleriyle kavrayan Leylek yükseklere çıkmış. Neşeli “Ooo buradan manzara çok güzelmiş. Sana ne kadar teşekkür etsem yine azdır.” Demiş.

Kısa bir sürede sıcak şehirlere ulaşan Leylek Penguen ile birlikte ormandaki bir ağacın tepesine konmuş. Leylek “Bu geceyi burada geçirelim. Sabah erkenden yola çıkarız.” Demiş.

Bu arada epey acıkan Penguen “Leylek kardeş ben çok acıktım, aşağıda balık var mı?”

Gülümseyen Leylek “Balık mı? Ormanda balık ne gezer Penguen kardeş.”

Neşeli “Nasıl yani buralarda balık yok mu?”

Tabiki yok, buralar Penguenlere göre değil ki, her canlının kendisine özgü bir yaşam alanı var. Sizin yaşam alanınız da o yaşadığınız yer.” Demiş

Neşeli, Ninesinin anlattığı Masaldaki penguen’in eve dönmesinin sebebini daha yeni anlamıştı. “Leylek kardeş senden rica etsem beni tekrar evime geri götürebilir misin?”

Gülümseyen leylek “Tabiki götürürüm neşeli, çünkü ninen benim samimi dostum.”

“Ninem mi? Onu nerden tanıyorsunuz.”

Gülümseyen Leylek “Ninen sana hiç Gezgin Leylek Masalı’nı anlatmadı mı?”

“Evet anlattı.”

“İşte o masaldaki Leylek benim, Penguen ise ninen.” Demiş.

Neşeli epey şaşırmıştı. Onu pençeleriyle yakalayan Leylek uçarak Neşeliyi evine geri götürmüştü.

O günden sonra mutlu olması için gerekli tüm şartlara sahip olduğunu anlayan Neşeli ömür boyu mutlu bir yaşam sürmüş.

Bu güzel Neşeli Penguen Masalı da burada son buldu. Başka Eğlenceli Masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…