«Kral Şakir masalı»

«Kral Şakir masalı» pdf indirKral Şakir masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde küçük bir ülkenin Kral Şakir adında çok sevilen bir kralı varmış. Kral Şakir, halkına çok iyi davranan, iyi kalpli bir kral olduğu kadar, aynı zamanda oldukça zeki bir kralmış. Küçük ülkesinin etrafı kocaman ve güçlü ülkelerle dolu olsa bile Kral Şakir, azıcık ordusu ile zekâsını kullanarak hiçbir ülkeyi yakınına yaklaştırmaz, halkı da mutlu mesut yaşarmış.

Kral Şakir’in çok zeki olduğunu ve ülkesinin etrafında türlü türlü tuzaklar bulunduğunu bilen diğer ülkelerin tüm kralları, ne yapsalar da bu ülkeyi ele geçiremeyeceklerini anlayıp son çare hepsi bir araya gelerek Kral Şakir’e savaş açmaya karar vermişler.

Tüm ülkeler ordularını bir araya getirerek Kral Şakir’in ülkesine doğru yola çıkmış. Ancak Kral Şakir, çok zeki olduğu için her ülkeden bir köstebeğe sahipmiş. Hal böyle olunca da bir araya gelen tüm ülkelerin köstebekleri ordular harekete geçer geçmez Kral Şakir’in yanına gelmişler ve durumu anlatmışlar.

Bunu öğrenen Kral Şakir başlamış düşünmeye. Tüm gece boyunca düşmanlarını nasıl yenebileceğini düşünen ve planlar kuran Kral Şakir, ordusundan tek bir kişinin dahi zarar görmeden bu savaşı kazanabileceği bir plan kurmuş.

Tüm yardımcılarına bu durumu anlatan ve her ne kadar zeki olduğunu bilseler de tüm ülkelere karşı küçücük ülkesini koruyamayacağını düşünen yardımcıları, Kral Şakir’e inanmamış ama başka çareleri de yokmuş.

Kral Şakir, kendisine haber getiren tüm köstebekleri bir güzel ağırladıktan sonra hepsini yanına çağırmış ve şöyle demiş;

-Hepinize çok önemli bir görev veriyorum ve bu görevi başarıyla tamamlayıp planın tutmasını sağlarsanız, hepinize bir sandık dolusu altın ve çok güzel bir ev vereceğim. Şimdi hepiniz ülkelerinizin ordusunun yanına gidiyorsunuz ve komşu krallığın bizi fethettikten sonra kendilerine saldırmayı planladıklarını söylüyorsunuz. Tüm krallıklar bu nedenle birbirine düşecek ve daha ülkemize gelemeden kendi aralarında savaşmaya başlayacaklar.

Demiş. Bunu duyan tüm köstebekler ve yardımcılar, bunun çok zekice bir plan olduğunu anlayarak Kral Şakir’e hayran kalmışlar. Köstebekler hemen saraydan ayrılmış ve yaşadıkları ülkenin ordusuna sızarak her biri bir krallık ile ilgili iftira atarak ortalığı kızıştırmaya başlamış. Hatta bu durum o kadar ileri gitmiş ki krallar da bu dedikoduyu öğrenmiş ve hepsi birbirine karşı düşman olarak birbirleriyle savaşmaya başlamışlar.

Her ülkenin ordusu, diğer ordu ile savaştığı için günler sonra hiçbir ülkede Kral Şakir’in ülkesine saldıracak ordu kalmamış. Hal böyle olunca her kral kendi ülkesine geri dönmüş ve Kral Şakir halkının dahi ruhu duymadan bu büyük savaşı kazanmış.

Kral Şakir masalı oku burada son bulmuş. Masal Oku ile en güzel masallarda görüşmek dileğiyle.