«Koca Ayı ile Maşa Hikayesi»

«Koca Ayı ile Maşa Hikayesi» pdf indirEvvel zaman içinde kalbur saman içinde günlerden birinde yine yemyeşil bir dağın yamacında küçük mü küçük bir ev vardı. Bu küçük evde Maşa adında bir kız yaşardı.

Maşa oldukça küçük ve tatlı bir kızdı. Komşuları, akrabaları ve arkadaşları onu çok severdi, herkes tarafından sevilen biri olmayı başarmıştı. Bunun sebebi herkese karşı oldukça yakın davranmasıydı. Gerçekten de çevresindeki kimseye kötü davranmazdı ve insanlara karşı daima güler yüzlüydü.

Bu davranışı sebebiyle çevresindekilerin önemli bir kısmı ona karşı yakınlık hissederdi. Ancak yine de Maşa bazen iyi niyetli olmak konusunda abartılı davranabiliyordu. Maşa ile Koca Ayı Masalı da zaten biraz da bununla ilgili diyebiliriz.

Günlerden bir gün Maşa yine çantasını takmış ormanlarda dolaşırken garip bazı sesler duymaya başlamıştı, bu sesler onu biraz ürkütse de ormandaki herkesle çok iyi geçindiği için bir sorun olmayacağını düşündü ve yürümeye devam etti.

Ancak sesler git gide yükseliyordu ve Maşa bu seslere bir anlam verememişti. Birkaç dakika sonra Maşa karşısında koca bir ayı gördü ve bu esnada Maşa dehşete düştü. Maşa hayatında ilk defa bir ayı görüyordu ve bu onu gerçekten de korkutmuştu.

Ancak diğer herkese olduğu gibi ona da güler yüzle yaklaşması gerektiğini düşünüyordu. Bilmediği şey ise ayıların oldukça saldırgan hayvanlar olduğuydu. Yine de bu ayının farklı olduğunu hissetmişti ve buna göre davranacaktı.

Maşa ile Koca Ayı bir süre birbirlerine bakıp durdular. Daha sonra Maşa ayıya doğru gülümsemeye başladı. Maşa’nın gülümsediğini gören Koca Ayı’da gülümsedi.

Bir süre bu şekilde durdular ve Maşa işlerin yolunda gittiğini düşündü. Daha sonra Koca Ayı şu sözleri söyledi:

– “Hey küçük kız, ormanın derinliklerinde ne arıyorsun? Burası oldukça tehlikeli ve senin gibi tatlı kızlar için uygun değil. Eğer burada aradığın bir şeyler varsa bana söyleyebilirsin.

Sana yardımcı olabilirim. Eğer birisi seni kovalıyorsa bana söyleyebilirsin, seni koruyabilirim. Ya da başka bir problemin varsa bana söylemekten çekinme, sana yardım etmekten keyif alırım.

Ancak yine de buralarda fazla dolaşmanı tavsiye etmem. Çünkü burada çakallar, sırtlanlar, kaplanlar var ve sana zarar verebilirler.”

Bu sözleri duyan Maşa çok mutlu olmuştu çünkü Ayının dost canlısı olduğu her tarafından belliydi. Bu durumun farkında olan Maşa da dostça yaklaşmak istedi ve sakin bir şekilde durdu.

Ancak ayı her halinden tehlikeli duruyordu ve Maşa’da çok kararlı davranamadı. Bir süre sessiz bir şekilde Ayıya baktı ve sonra konuşmak için girişimde bulundu:

– “Teşekkür ederim Koca Ayı. Ancak ben sadece ormanda geziye çıkmıştım. Başka bir şeye ihtiyacım yok. Ama yine de bana yardımcı olmak istediğin için çok teşekkür ederim.”

Maşa’nın da dost canlısı olması Koca Ayı’yı mutlu etmişti. Ancak bir anda arkadan bir hırıltı geldi ve sırtlanın biri Maşa’ya saldırmak üzereydi.

Bunu gören Koca Ayı hızlıca atıldı ve sırtlanı uzaklaştırdı. Sırtlan kaçtı ve Maşa kurtuldu ancak yine de çok korkmuştu. Bu durumun üzerine Koca Ayı, Maşa’yı evine bıraktı ve o günden sonra ikisi dost oldular.

Bu dostlukları da ömürleri boyunca sürecekti. Koca Ayı her zaman Maşa’yı korudu ve başının belaya girmesine engel olmaya çalıştı. Ayrıca Maşa’da Koca Ayı’ya yemek verdi, suyunu onunla paylaştı.

Tüm bu zamanda hep birbirlerine yardımcı oldular ve yakın iki dost olarak hayatlarını sürdürdüler.

Mutlu mesut yıllarca birlikte yaşadılar. Bu da Maşa ile Koca Ayı Masalı olarak bizlere örnek bir dostluk oldu. Bu tip bir dostluğa ulaşmak için insanlar ne yapmaları gerektiği konusunda düşündüler ancak bunun bir yolunu bulamadılar.

Bunun üzerine Maşa ile konuştular ve nasıl böyle bir dostluk kurabileceklerini öğrenmek istediler.

Çoğu zaman insanlar iyi bir dosta sahip olmak ister. Bu oldukça doğal bir durum ve anlaşılması da zor değil. Bu yüzden Maşa’ya çok sorular geliyordu.

Böylesi bir ayıyla nasıl oldu da dost olmayı başardığını herkes soruyordu. Bu sorulara Maşa gülerek şu sözlerle cevap veriyordu:

– “Uzun zaman önce onunla karşılaştığımızda aslında bu sadece bir tesadüftü. Ancak eski dostum bana, bende ona tam anlamıyla iyi davrandık.

Tanıştığımız günden bu güne kadar hiçbir zaman birbirimizi incitmedik. Maşa ile Koca Ayı Masalı bile buradan çıktı ancak biz buna dayanıp dostluğumuzu eskitmedik.

Her zaman birbirimizi ziyaret ettik ve zor günlerimizde birbirimizin yanında olduk. İşte bizim dostluğumuzun sırrı da bu. Uzun yıllar dost kalmak biraz zor oldu. Bazen o bana bazen de ben ona kırıldım ancak yine de birbirimizi silmedik.”

Bu sözleri duyan neredeyse herkes çok duygulanıyordu. Sonuçta bu tip bir dostluğa sahip olan pek az kimse vardı.

Maşa ile Koca Ayının dostluğu ormanda yaşayan hayvanlardan köyde yaşayan insanlara kadar pek çok kişinin diline takıldı. Yıllar içinde kurdukları bu güzel dostluk her bir çocuğa ders olmalıydı. Çünkü böyle dostluklara sahip olmak bir insanın mutlu olması için çok önemliydi.

Koca Ayı ile Maşa Masalı Özeti Oku
Evvel zaman içinde kalbur saman içinde dağlardan birinin yamacında yeşilliğin tam ortasında küçük ama çok güzel bir ev vardı.

Bu evin içinde Maşa adında küçük ama çok tatlı ve sıcakkanlı bir kız yaşıyordu. Bu kız insanlara ve hayvanlara karşı daima çok yakın davranırdı.

Günlerden bir gün yine bir geziye çıktı ve ormanın derinliklerinde kayboldu. Çok şanslıydı çünkü Koca Ayı gibi iyi niyetli bir ayıya denk geldi. Koca Ayı, küçük Maşa’yı bir sırtlanın saldırısından korudu ve bunun üzerine Koca Ayı ile Maşa yakın dost oldular.

Bu dostlukları çok uzun süre boyunca devam etti. Bu tip dostlukların ne kadar zor bulunabildiğinin farkındaydı her ikisi de, bu nedenle asla ayrılmadılar birbirlerinden. Sonuçta hayatta insanların başına her şey gelebilirdi.

İyi bir dostluğa sahip olduğunuzda ise Koca Ayı ile Maşa gibi birbirinize güven duyabilirsiniz ve bu da hayatınızı oldukça kolaylaştırır. Tabi ki de dostlukları devam ederken bazen birbirlerine kızdılar, bazen ise küstüler.

Ancak bu tip şeyler tüm dostlukların içinde yer aldığı için bunları da kabul ettiler. Sonuçta arkadaşlık böyle bir şeydi ve bu tip garipliklerin de bu ilişkinin içinde yeri vardı.

Maşa ne zaman başı sıkışsa Koca Ayıdan yardım istedi. Koca Ayı ne zaman acıksa Maşa’dan yardım istedi. Birbirlerine hep yardımcı oldular ve Koca Ayı ile Maşa Masalı Özeti ile birlikte hepimize örnek olabilecek çok güzel bir dostluk kurdular.

Bu dostluk birçok kişinin özendiği ve sahip olmak istediği özel bir dostluk olarak tarihe geçti. Ancak yine de insanlar küçük bir kız çocuğuyla bir koca ayının dostluğuna akıl erdiremediler. Aylar geçti ve yıllar geçti, herkes bu dostluğun son bulacağını düşündü.

Şüpheli yaklaştılar ve bu dostluğun devam etmeyeceği konusunda yanlış fikirlere sahip oldular. Birkaç sene içerisinde insanlar onların küseceğini düşündü. Ormandaki kaplanlar, maymunlar ve tavşanlar da küçük kız ve ayı dostluğunun uzun sürmeyeceğini söylediler.

Ancak bu düşüncelerin hepsi yanlış çıktı ve bu dostluk çok uzun yıllar boyunca devam etti. Küçük kız büyüdü, Koca ayı ise yaşlandı. Ancak yine de birbirlerine olan yakınlıkları hiç eskimedi. Maşa’nın başına ne zaman bir şey gelse Ayı daima onun yanındaydı ve ona yardımcı oluyordu.

Koca Ayı ile Maşa Masalı ile İlgili Merak Edilen Sorular
Koca Ayı ile Maşa Nasıl Tanıştı?:

Bir gün Maşa ormanda geziye çıkmıştı. Gezi esnasında dikkati dağıldı ve nereden geldiğini unuttu. Sonra ormanda kaybolduğunu fark etti.

Koca Ayı ile Maşa tam olarak bu esnada tanıştılar ve Koca Ayı, Maşa’ya yardım etti.

Maşa’ya yardım ettikten sonra onun ne kadar tatlı ve sevimli bir kız olduğunu gördü. Diğer insanlara karşı davranışlarının oldukça kibar olduğunu fark etti ve bu tip bir arkadaşı olmasını çok istedi.

Hem bu sayede diğer insanlarla da ilişki kurabilirdi ve insanların onun tehlikeli olmadığını anlamalarını sağlayabilirdi.

Birkaç gün sonra Koca Ayı ile Maşa masalı hakkında düşünmeye başlamıştı ve bu masalın gerçek olabileceğini düşünmüştü.

Birkaç gün içinde de zaten düşünceleri gerçek oldu ve Maşa ile çok güzel bir dostluğa sahip oldular. Geçtiğimiz her gün de bu dostluğu biraz daha pekiştirdiler.

Koca Ayı Neden Maşa’ya Yardım Etti?:

Çünkü küçük Maşa ormanda tek başına kalmıştı ve kaybolmuştu. Bu durumu fark eden Koca Ayı ona yardım etmek istedi. Eğer Koca Ayı, Maşa’ya yardım etmeseydi sırtlanlar ona saldırabilirdi ve zarar görebilirdi.

Maşa hayatı boyunca bu yardımı hiç unutmadı. Sonuçta sırtlanlar ona saldırsaydı hiçbir zaman iyileşemeyebilirdi. Çevrede hiçbir insan yoktu ve bu durum da Maşa’nın üzülmesine yol açardı. Ayrıca canı çok yanabilirdi.

Koca Ayı ile Maşa dostluğunun başlamasında bu olayın büyük bir rolü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gerçekten de böylesine güzel bir dostluğa sahip olabilmek için belki de zor durumlarda kalmak gerekebiliyordur.

Maşa Ormanda Nasıl Kayboldu?:

Maşa yine bir gün ormanda geziye çıkmıştı. Hem biraz meyve toplayacaktı hem de ormandaki dostlarını ziyaret edecekti.

Ancak işler planladığı gibi gitmedi ve nereden geldiğini unuttu. Maşa ile Koca Ayı Masalı da bu vesileyle başlamış oldu.

Aslında ormandan ilk kaybolduğunda panik olmamıştı çünkü ormanda bir sürü arkadaşı vardı.

Ancak o farkında olmasa da ormanın karanlık tarafına yaklaşmıştı ve ormanın bu tarafında onun arkadaşları değil daha tehlikeli canlılar bulunuyordu. Büyük yılanlar, kaplanlar ve daha birçok tehlikeli hayvan buradaydı.

Maşa ne kadar tehlikeli bir yerde olduğunu bilmediği için olsa gerek panik olmamıştı. Ancak Koca ayı geldi ve bulunduğu yerin tehlikeli olduğunu ona söyledi.

İnsanlar Maşa ile Koca Ayı Dostluğuna Neden Hayran Kaldılar?:

Çünkü hiçbir insan daha önce küçük bir kızla dev bir ayının dost olduğunu görmemişti. Bu tip bir dostluğa insanlar ilk defa şahit oldukları için ve bu dostluğun ne kadar da güzel olduğunu fark ettikleri için hayran kaldılar.

Zaten bir süre sonra insanlar Maşa ile bu konuda konuşmak istediler. Nasıl hayvan dostlar edinebileceklerini sordular ve Maşa’da ona bu konuda bazı tavsiyeler verdi.

Bu tavsiyeleri duyduktan sonra insanlar gerçekten de böylesi bir dostluk için daha çok heveslenmeye başladılar. O günden sonra hayvanlarla insanların dost olabileceğini herkes anlamıştı.