«Kırmızı Balık Masalı»

«Kırmızı Balık Masalı» pdf indirMavi suların derinliklerinde yaşayan sevimli ve küçük bir balık varmış. Bu balığın ismi Mercan’mış. Mercan’ın günleri çok eğlenceli geçiyormuş çünkü her gün denizin farklı mekanlarını keşfediyormuş. Bundan da oldukça zevk alıyordu. Zaman ilerledikçe denizde keşfetmediği yer kalmadığı için mercanın canı çok sıkılmaya başlamıştı. Çünkü artık deniz onun ilgisini çekmiyordu ve denizin dışarısındaki dünyayı merak ediyordu. Can sıkıntısı geçer düşüncesiyle oynayabileceği birilerini aramaya koyuldu. Tam o sırada arkadaşı deniz atı ile karşılaştı.

Mercan: – Deniz atı canım çok sıkılıyor. Denizin dışarısında neler var görmek istiyorum sen bana anlatabilir misin?

Deniz atı: – Mercan ben hiç denizin dışarısını görmedim sana anlatamam. Fakat istersen seninle saklambaç oynayabilirim.

Mercan: – Tamam oynayalım (mızmız bir şekilde) (Oynamaya başlarlar deniz atı ebe olur. Mercan kayanın arkasına saklanır. Fakat sıkılarak oyundan ayrılır.) Denizde ilerlerken ahtapotu görür.

– Ahtapot amca benim canım çok sıkılıyor. Denizin dışarısında neler var çok merak ediyorum bana anlatabilir misin? demiş.

Ahtapot: – Denizin dışarısındaki hayat hiç bize göre değil. Çünkü bizim evimiz deniz. demiş. Ama istersen seni kollarımda döndürebilirim. (Mercan ahtapotla bir süre oynadıktan sonra canı sıkılır ve oradan ayrılır.) Denizde ilerlerken deniz kızına rastlar.

Mercan: -Deniz kızı sen denizin dışarısını gördün değil mi bana anlatabilir misin neler var?

Deniz kızı: – Ağaçlar bulutlar insanlar gökyüzü ve çeşitli varlıklar var. Ama senin orada yaşaman mümkün değil ki, neden bu kadar merak ediyorsun? Mercan üzüntülü bir şekilde “teşekkürler deniz kızı” der ve oradan ayrılır. Daha sonra bilge köpek balığının yanına gelir.

Mercan: – Bilge köpek balığı benim canım sıkılıyor denizin dışarısına çıkmak ve oralarda neler var görmek istiyorum der.

Bilge köpek balığı: – Bak mercan merak etmen güzel fakat senin denizin dışarısında yaşaman mümkün değil. Çünkü biz balıklar sadece suyun içerisinde yaşayabiliriz susuz kalmamız hayatımızın sonu olabilir.

Mercan: – Teşekkürler bilge köpek balığı ama ben yinede denizin dışarısını görmek ve orada yaşamak isterdim. Mercan bilge köpek balığı ile konuştuktan sonra oradan ayrılır. Denizde ilerlerken bir balıkçının ağına takılır. Gökyüzünü bulutları görür fakat susuz kaldığı için ağda çırpınmaya başlar, bir süre sonra tekrar denize düşer.

Balıklar için denizden başka yaşamak için ideal bir yer olmadığını anlar ve neşe ile deniz içerisinde yüzmeye devam eder…

Rate article