«Gorilcik Osmi Masalı»

«Gorilcik Osmi Masalı» pdf indirBir varmış bir yokmuş. Gökkuşağı ormanında çiftliği olan bir goril ailesi yaşıyormuş. Baba goril çiftlik işleriyle uğraşır tarla ile ilgilenirmiş. Anne goril ise ev işleriyle uğraşırmış.

Evin en küçük oğlu ise kümes hayvanlarıyla ilgilenirmiş. Ama işinden de pek memnun olduğunu söyleyemeyiz çünkü kendini büyük görür daha fazla yük istermiş. Tavuklarla uğraşmak bizim küçük Osmi’ye basit gelirmiş.

“Artık ben büyüdüm, tarlayla da ben ilgilenebilirim, sebzeleri de ben sulayabilirim. Ama babam izin vermez ki. En iyisi bunu babama kanıtlamalıyım.” demiş kendi kendine.

Eline tırpanı almış ve annesinden babasından habersiz tarlayı sürmeye gitmek için yola koyulmuş. Yolda giderken arkadaşı küçük tavşan Babi’yi görmüş ve ona da her şeyi anlatmış. Kendine güvendiğini ve bunu ailesine ispatlamak için tarlayı süreceğini anlatmış.

Küçük Babi; “Hadi öyleyse ben de aileme yardıma gidiyordum beraber gidelim o zaman” demiş. Beraber çalışmaya karar vermişler. Osmi “önce tarlayı sulamalıyız” demiş, Babi ise “hayır önce kazmalıyız” demiş.

Ama sulamaya karar vermişler. Çeşmenin yanına gidip hortum bağlı olan suyu açmaya çalışmışlar. Bütün köylü aynı sudan faydalanıyormuş yani ortak çeşme imiş.

Osmi biraz korkmuş çünkü su açılmamış. Babi” korkma demiş yaparız bu işi” ve musluğu zorlayınca musluk kırılıp ellerinde kalmış ve bütün su hızlı bir şekilde akmaya başlamış.

İkisi de çok sevinmiş ve tarlayı çabalamaya başlamışlar iş gerçekten yapabildiklerine inanmışlar. Ama su çok hızlı akmaya başlamış suyu kontrol edememişler. O kadar hızlı akmış ki bayan Köstebek in evi sular içinde kalmış. Komşu domuzcuk un bahçesi sular içinde kalmış sebzelerini hepsini sular götürmüş.

Osmi ve Babi koru ve telaştan ne yapacaklarını şaşırmışlar ve oldukçada korkmuşlar. Köstebekten çok özür dilemişler. Bay domuzcuğa durumu anlatmaya çalışmışlar ama herkes üzüntü ve sinir içindeymiş.

Küçük Babi ve Osmi ailelerinin yanına koşmuşlar olan biten her şeyi anlatmışlar. Baba Gorilcik komşularının yanına gelip çok özür dilemiş.

Babi ve Osmi’nin babası bu tür işleri ailenizden habersiz yapmamalısınız. Bir büyük eşliğinde yaparsanız daha güvenli olur. Böylelikle etrafa da zarar vermemiş olursunuz. Babi ve Osmi komşuları için ve aileleri için çok üzgünlermiş. Anne goril.

Bu mahcubiyetinizi komşularımızın zararını tamir ederek biraz olsun hafifletebilirsiniz. Mesela bayan köstebeğin evini beraber temizleyip eşyaları kurutup yeni den eski haline çevirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ardından bay domuzcuğun bahçesinde beraber çalışıp, yeni hatta daha güzel bir bahçe kurmasına yardımcı olabilirsiniz tabiî ki önce onlarda izin isteyerek ve tabiî ki onlarla beraber yaptığınız yanlışı telafi edebilirisiniz.

Bu durum Babi’nin ve Osmi’nin hoşuna gitmiş. Biraz olsun kendilerini rahat ve suçluluk duygusunu bastırmaları için iyi gelecekti. Ve aynen denilenleri yapan bayan köstebeğe ve bay domuzcuğa yardımcı olmuşlar. Ve bir daha boylarından büyük işler yapmamışlar.