«Dede Korkut Hikayeleri»

«Dede Korkut Hikayeleri» pdf indir
Kategori(ler) Hikaye
Yıl 2021
Sayfa 244

Dede Korkut Hikayeleri kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Oğuzların destansı hayatını anlatan ve yeni bulunan hikâye ve soylamalarla birlikte toplam 13 hikâyeden meydana gelen Dede Korkut Hikâyeleri Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli eserlerinden birisidir. Eserde Türk boylarının töreleri, inançları ve kahramanlıkları olağanüstü bir üslûpla anlatılmakta; Türklerin devlet yönetimi anlayışları ve toplumsal hayatlarına dair önemli bilgiler yer almaktadır. Dede Korkut Hikâyeleri, Orta Asya’da yaşayan Oğuzlar ile onların Anadolu’ya gelmiş boylarının toplum hayatını aydınlatan sayısız unsurla bezenmiştir.
Türklerin gelenek ve törelerini çok iyi bilen halkın atası, bilgin, halk ozanı Dede Korkut’un ağzından aktarılan hikâyeleri Dedem Korkut soylamış, görelim hanım, ne soylamış.
“Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut’u öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar.”
– Ord. Prof. Dr. M. Fuad Köprülü
“Dede Korkut, Türk Milletinin müşterek dehasının ve zevkinin eseridir.”
– Prof. Dr. Muharrem Ergin


«Dede Korkut Hikayeleri» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

«Dede Korkut Hikayeleri» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF