«Çizmeli Kedi Masalı»

«Çizmeli Kedi Masalı» pdf indirZamanın birinde bir değirmenci ve üç oğlu varmış. Değirmenci bu dünyadan göçüp gisince büyük oğluna bir değirmen, ortancasına bir eşek, küçük olana ise dbir kedi bırakmış.Küçük oğlu o kadar çok üzülmüşki bu duruma. “Kedi sanki benim ne işime yarayacakmış?” diye söylenmiş. “Yemek yapıp yiyemezsin bile.” Kedi bunu duyar duymaz hemen cevap vermiş küçük çocuğa. “Kötü bir miras olmadığımı anlayacaksınız efendim. Bana içi boş bir çuval ve ayaklarıma göre çizme getirebilirimisiniz, ne işe yarayacağımı size göstereceğim.” demiş. Küçük çocuk o kadar şaşırmışki.

Kedi çizmelerini giymiş aynanın karşısına geçmiş ve kendisini çok beğenmiş. Sonra kilerden aldığı marul ve havuç ile ormanın yolunu tutmuş. Oramana gidince yanında götürdüğü çuvalın ağzını açmış yanında götürdüğü marul ile havucu çuvalın içerisine koyup bir ağacın arkasına gizlenmiş. Çok bir zaman geçmeden çuvaldakilerin kokusunu bir tavşan almış ve zzıplayıp çuvalın içerisine girmiş.Kedi ağacın arkasından çıkıp çuvalın ağzını sıkıca kapatmış.Ama çizmeli kedi tavşanı sahibine götürmek yerine Sarayın yolunu tutup Kral ile görüşmek istemiş.

Kral hazretlerinin huzuruna çıkınca eğilerek, “Saygıdeğer Kralım size Efendim Marki ’den bir hediye getirdim,” demiş. Getirdiği hediye Kralın o kadar çok hoşuna gitmiş ki. Üç ay boyunca çizmeli kedi saraya sürekli hediyeler götürmüş, Kral her gün çizmeli kediyi bekliyormuş sarayında. Derken çizmeli kedinin kolladığı gün gelmişde çatmış bile. “Bana sakın niye diye sormayın ırmağa gidin ve yıkanın sabah,” demiş efendisine. Kedi, sabah kral ile prensesin ırmağa gideceğini biliyormuş.Sabah Kralın faytonu ırmağın kenarından geçerken Çizmeli Kedi bir hışımla. “İmdaaattt yardım edin yardım edin “Efendim ırmakta boğuluyor!” Kral bir ordu askerini ırmağa yollamış. Fakat kurnaz Kedi bununlada kalmamış. Kral’a, efendim Marki ırmakta yüzerken hırsızlar onun elbiselerini çaldı demiş. Kral, hemen Çizmeli Kedinin efendisine bir adet elbise yolladı. Marki kıyafetlerini giyip yakışıklı olduktan sonra Kral hazretleri faytonuna davet etmiş ve kızı olan prenses ile tanıştırmış. Prenses karşısında böyle yakışıklı bir çocuğu gördü ve Marki ye aşık olmuş. Çizmeli kedi hemen uzaklaşmış oradan. Çizmeli Kedi yolun ilerisinde ot biçen insanları görmüş ve onlara. “Bana kulak verin!” diye haykırmış. “Kral hazretleri bu yöne geliyor. Size bu tarlalar kimin diye sorarsa efendimiz Marki ye ait diye söyleyin. Yoksa bir daha buralarda yaşayamazsınız!” Çizmeli Kedi biraz daha koştuktan sonra Çok büyük bir tarlada çalışan adamlarla karşılaşmış. Aynı sözleri onlarada söylemiş. Derken Dev diye anılan birinin şatosuna gelmiş.

Kral hazretleri yollardan geçerken, “Bu tarlaların sahibi kimdir?” diye sorular soruyormuş. Ama herkes aynı şeyi söylüyormuş. Kral, Marki’nin bu kadar varlıklı olduğuna çok şaşırmış. Aynı zamanlarda Çizmeli Kedi Dev’in şatosunda bir şeyler karıştırmaktaydı. “Dev,” demiş Kedi, Dev’in nefesinin kokusundan iğrendiğini gizleyerek. “Sen büyük bir sihirbazmışsın öylemi?” “Öyle söylemişlerse Öyledir,” demiş Dev. “Senin isteediğin bir hayvana mesela istersen bir aslana dönüşebileceğini söylüyorlar,” demiş Kedi. Bunu söyledikten sonra Dev aslana dönüşmüş. Çizmeli kedi korkudan dolabın üzerine zor kaçmış. “Harika!” demiş Kedi. “Ama fareye dönüşmen imkansız senin” “İmkânsız mı?” diyerek kahkaha atmış Dev. “Ben her şeyi yapabilirim demiş” Dev bir anda küçülmüş ve küçücük bir fareye dönüşmüş, Çizmeli Kedide hemen ağzına alıp yutmuş. Derken Kral hazretleri ise Şatoya varmış. Şatonun kimin olduğunu anlamışsınızdır heralde! Çizmeli Kedi “Braya gelin Kral hazretleri,” demiş. “Sizi güzel bir ziyafet hazırladık.” O günden sonra Marki ve Prenses nişanlanmışlar. Çoz bir zaman geçmedende evlenmişler. Çizmeli kedi ise sefa içinde bir hayat sürmüş.