«Bambi Masalı»

«Bambi Masalı» pdf indirHava öylesine güzelmiş ki, o an tek düşündüğü şey arkadaşı Papiyle beraber gezmekmiş.

Annesinin yanına neşeyle giden Bambi “Annecim, Papiyle beraber biraz gezerek bu güzel havanın tadını çıkarmak istiyorum.”

Anne ceylan “ Gezmen için izin veriyorum. Ancak oyun oynamaya dalıpta eve geç gelmek yok. Ayrıca kimsenin de işine karışmayacaksın. Tamam mı?” diye sormuş.

Bambi “Tamam annecim sen hiç merak etme.” Demiş.

Hemen arkadaşı Papinin evine giden Bambi “Papi hava çok güzel biraz dolaşalım mı?”

Papi izin almak için annesine bakmış. Ama annesini hiçbir yerde bulamamış.”Bambi annem herhalde yiyecek bir şeyler getirmeye gitmiştir. Gelsin izin alıp, öyle gidelim.”

Bambi “Ya Papi annen burada olsaydı izin verirdi. Olmadığı içinde izin almana gerek yok.”

Papi akıllı ve annesinin sözünden çıkmayan bir ceylandı. O yüzden “Bambi annem gelmeden ve ondan izin almadan asla gelmem.” Demiş.

Bambi arkadaşının kararlı olduğunu görünce mecburen beklemeye başlamış. Çünkü tek başına canının sıkılacağını düşünüyormuş.

Çok geçmeden Papinin annesi gelmişti. “Merhaba Bambi, hoş geldin?”

Bambi “Hoş bulduk.” Demiş. Sonrada “Papi ile biraz gezebilir miyiz?”

Papinin Annesi “Olur Bambi ama buralardan fazla uzaklaşmak ve geç kalmak yok, tamam mı?” demiş.

Bambi ve Papi “Tamam.” Dedikten sonra oynaya oynaya gezmeye başlamışlar. Yolda giderken rangarenk kelebeklerin kovalamaca oyunu oynadıklarını görünce Bambi “ Papi bizde kelebekler gibi kovalamaca oyunu oynayalım, beni yakala.” Diyerek kaçmaya başlamış.

Papide onu kovalamış bir süre kovalamaca oyunu oynayarak eğlendikten sonra bir ağacın gölgesine geçerek dinlenmeye başlamışlar.

Bu arada yanlarından geçen tavşan ile kaplumbağa bir konuda tartışıyorlardı. Çok yaramaz olan Bambi hemen onlara müdahale ederek “Hey kaplumbağa kardeş, ne için tartışıyorsunuz?”

Kaplumbağa durumu Bambiye anlatınca. Dayanamayan Bambi ” İkiniz de farklı düşünüyorsunuz. İsterseniz sizin aranızda bir yarış yapalım. Hanginiz kazanırsa onun dediği olsun.”

Kendine güvenen Tavşan “Hiç düşünmeden ben varım.” Demiş.

Papi, Bambinin kulağına eğilerek “Ne yapmaya çalışıyorsun.” Diye fısıldamış.

Bambi ”Merak etme Papi aralarındaki problemi çözeceğim. “Demiş. Sonrada kaplumbağaya bakarak “Bir şey demedin.”

Kaplumbağa “Yarış derken, nasıl bir yarıştan bahsediyorsun.”

Bambi “Küçükken annem hep, Tavşan ile Kaplumbağa yarışından bahseder. Kaplumbağanın nasıl yarışı kazandığını anlatırdı. İsterseniz sizde derenin kenarındaki büyük Armut ağacına kadar yarışabilirsiniz. Hanginiz erken oraya ulaşırsa. O yarışı kazanmış olur.”

Gülümseyen Kaplumbağa “Ceylan kardeş, sen ne dediğinin farkında mısın? O sadece bir masal, ben nasıl Tavşan ile koşu yarışmasına girerim. O olmaz. Ama bilgi yarışmasına varım.” Demiş.

Bu sefer Papi söze girerek Kaplumbağanın tarafını tutmuş. “Evet bende bilgi yarışması yapılmasından yanayım.” Demiş.

Tavşan bilgi konusunda kendisine pek güvenmese de, “Tamam, bilgi yarışı olsun.” Demiş.

Bambi ve Papi’yi kendilerine hakem tayin ettikten sonra Bambiye soru sormasını söylemişler.

Bambinin sorduğu sorulara Kaplumbağa hemen cevap veriyor. Tavşan ise yenilgiyi kabullenemediğinden son bir soru daha sor. Son bir soru daha derken vakit iyice ilerlemişti.

Havanın kararmaya başladığını gören Papi” Hadi gidelim.” Desede, Bambi hep “Biraz daha bekle, bu son soru.” Demiş.

Arkadaşının gitmeye niyeti olmadığını gören Papi, annesine verdiği sözde durmak istediğinden “Bambi ben gidiyorum.” Diyerek eve gitmiş.

Bambi ise havanın kararmasına bile aldırış etmeden sorular sormaya devam etmiş. Bambinin eve gelmediğini gören anne ceylan Pampi’nin evine giderek ondan nerede olduğunu ve ne yaptığını öğrendikten sonra, Papi’nin annesiyle Bambiyi bulmaya gitmişler.

Bambi’nin tek başına bir ağacın altında korkudan titrerken bulan annesi “Ah Bambi ah, ben sana kimsenin işine karışma demedim mi? Papi eve dönmemiş olsaydı. Seni nasıl bulacaktık.” Demiş.

Annesinin haklı olduğunu ve annesinin sözünden her çıktığında başına bir şeyler geldiğini anlayan Bambi “Özür dilerim Annecim. Artık senin sözünden çıkmayacağım.” Diyerek annesine sarılmış.

Annesiyle birlikte güven içerisinde eve dönen Bambi o günden sonra kimsenin işine karışmamış ve annesinin dediklerini de yapmış.

Bu güzel Bambi Masalı da burada son buldu. Başka Masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

  1. Jdjdnnd

    Thank you

    Cevapla