«Aslan Kral Masalı»

«Aslan Kral Masalı» pdf indirBir varmış, bir yokmuş, çeşit çeşit hayvanların olduğu bir orman varmış. Burdaki hayvanların canı çok sıkılıyormuş. Çünkü birtürlü aralarında kral seçemiyorlar, seçmeye kalktıklarında her defasında kavga çıkıyormuş. En sonunda bilge kaplumbağaya gidip sormaya karar vermişler. Herkes kabul etmiş ve bilge kaplumbağanın yanına gelmişler. Bilge kaplumbağa:

-” Ben bilemem arkadaşlar aranızda en güçlü kimse onu seçin.” diye cevaplamış. Bütün hayvanlar çok şaşırmışlar bu cevap karşısında fare:
-” Yakınımızdaki ormanda benim çok iyi dostum olan aslan var o bizlere krallık yapmayı kabul edecektir. Gidip onu çağırayımmı? demiş.” Farenin bu teklifini diğer bütün hayvanlar kabul etmişler ve ona gidip çağırmasını söylemişler. Fare aslanın bulunduğu ormana gelerek kendilerine birtürlü kral seçemediklerini aslanın onlara krallık yapmasını istediklerini yalvara, yakara anlatmış. Aslan bu teklifi kabul etmiş. Fare sevinç içersinde ormana dönmüş. Aslanda arkasından gelmiş ve diğer hayvanlara:
-“Yeni kralınız benim ben size hem dostluk hem krallık yapacağım.” demiş. Ogün bugün her hayvan yeni kralı ile mutlu bir şekilde yaşamışlar.

Masal masal maniki oğlu, uşağı oniki iki fare çatladı damdan dama atladı. Bir boz, biri kara bindim bozun boynuna çıktım halep yoluna…..