«Akıllı Tilkinin Hikayesi»

«Akıllı Tilkinin Hikayesi» pdf indirAkıllı tilkinin masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, çok zeki ve akıllı bir tilki varmış. Bu tilkinin bir de Cancık adında çok sevimli bir yavrusu varmış. Akıllı tilki, yaşadığı ormandaki herkesin yaşadığı sorunlar için çok akıllıca çözümler bulur, bu sayede de hayvanları büyük bir dertten kurtarırmış.

Herkesin zekasına hayran olduğu bu tilkinin yavrusu Cancık da tıpkı annesi gibi çok akıllıymış. Ancak çok fazla yaramaz ve hareketli olduğu için, annesi onu bir türlü sakinleştiremez, tüm gün peşinde koşmaktan çok yorulurmuş. Meraklı yavrusunun her merak ettiği soruya çok mantıklı cevaplar verir, ancak Cancık o kadar fazla soru sorarmış ki anne tilki bazen ne cevap vereceğini dahi bulamazmış.

Bu akıllı tilki herkese akıllıca bir çözüm bulsa da bir türlü çocuğunun daha sakin olması için doğru bir çözüm bulamıyormuş. Bunun üzerine akıllı tilki, belki ormandaki herkesi toplayıp onlara danışırsam onlar bu durum için akıllıca bir çözüm bulabilir diye düşünmüş.

Ertesi gün tüm orman ahalisini göl kenarında toplamış ve onlardan çocuğunun yaramazlıklarını azaltmak ve onu daha az yormasını sağlamak için yardım istemiş. Ormandaki tüm hayvanlar, mantıklı mantıksız pek çok çözüm sunmuşlar. Akıllı tilki, tüm bu fikirleri değerlendirip mantıklı olanları denemeye karar vermiş ve arkadaşlarına teşekkür ederek eve geri dönmüş.

Ertesi gün tek tek bu çözümleri denemeye başlamış ancak o her ne denerse Cancık daha fazla yaramazlık yapmaya ve daha fazla soru sormaya başlamış. Akıllı tilki başarılı olamayınca pes etmiş ve tüm gün yorulduğu için eve gelir gelmez Cancık’ın karnını doyurup uyumuş.

Uyandığında ise Cancık odasında yokmuş. Çok korkarak hemen evden çıkmış ve evin etrafında onu göremeyince hemen ormanda Cancık’ı aramaya başlamış. Ormanın ortasına geldiğinde tüm hayvanların orada olduğunu görmüş. Cancık, tüm hayvanları toplamış ve onlara merak ettiği tüm soruları tek tek sormaya başlamış.

Annesi tüm hayvanları ve içerisinde Cancık’ı görerek hemen koşarak gelmiş ve Cancık’a “Burada ne yapıyorsun neden haber vermeden gittin?” Demiş. Cancık ise annesini çok yorduğunu bu yüzden merak ettiklerini diğer hayvanlara tek tek sorarak kimseyi yormadan merakını giderebileceğini bu yüzden herkese soru sormaya geldiğini söylemiş.

Bunu duyan anne tilki, bu düşünceyi çok akıllıca bulmuş ve tüm orman halkı gülerek Cancık’ı tebrik etmiş. Hem akıllı hem kurnaz Cancık, bugün daha fazla yaramazlık yapmasının sebebini ise;

-Sen herkesi çağırdığında beni uyuyor sanıyordun ama ben uyumadım. Siz ne konuşuyorsunuz diye merak edip size gözükmeden yanınıza kadar geldim ve tüm fikirleri mantıksız buldum. Bu nedenle de sana böyle bir şey yaptım demiş. Annesi dahil herkes Cancık’ın zekasına bir kez daha hayran olmuş ve bundan sonra Cancık’ın çözümü ile kimse yorulmadan Cancık tüm merak ettiklerini öğrenebilmiş.