Zerrin Günal «Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi»

Zerrin Günal «Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi» pdf indirYazar(lar) Zerrin Günal
Kategori(ler) Tarih
Yıl 2023
Sayfa 483

OKU KITAP INDIR

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Yeni Türk Devleti’nin üzerine inşa edildiği Osmanlı Devleti’nin XVI.yüzyıldan XX.yüzyıl başlarına kadar süren dört yüzyıllık zaman içinde yaşanan iç ve dış olaylarının incelenmesi, Türk İnkılâbı’nın daha iyi anlaşılabilmesi açısından önem taşır. Buna karşılık, bugünü değerlendirebilmek açısından, Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi koşullar altında ve nasıl kurulduğunun doğru algılanması da önem arzeder.

Tarih, bir hafıza bilgisidir, ulusların çöküşü hafıza kaybına uğradıklarında başlar. Tarihimizi iyi öğrenememek, bundan yüksünmek, geçmişiyle barışık olmamak, aşağılık kompleksleri içinde yüzmek, her türlü inkarcılığı onaylamak veya taviz ve kabullenmelere boyun eğmek, aciz ve biliçsizce, tarihimizi hoyratça bir kenara savurmak, içinden dünya tarihinde benzersiz nitelikte bir ulusal kahraman çıkarmayı başarmış bir ulusun gerçekçi bir tavrı olmamak lazım gelir. Binlerce yıllık tarihimizde, çağdaş anlamda ilk ve tek ulusal kahramana sahip olduk. O ulusal kahraman ki bir topluma ulus olmak, bağımsız olmak, yetkin, onurlu, çağdaş bireyler olmak ne demektir öğretti. Çağdaş uluslar, tarihlerinin her dönemine ait kahramanlarına sahip çıkarlar. Türk ulusu, tarihte, tarihini, bir başka deyimle kendini yok saymanın eşiğinden çok defa dönmüştür. Son dönüş, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde gerçekleşmiştir. Henüz, yüz yılı dahi tamamlayamayan bu dönüş sonrasında gelinen noktada her yönden yıpratılmış, rüzgarın akışına kendini kaptırmış, bilincini kaybetmeye yüz tutmuş bir toplum, ulusal kahramanımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve bu yolda yürüyen her kesimden insanlarımızın asla istemeyeceği bir tablodur.


Zerrin Günal «Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Zerrin Günal «Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Zerrin Günal «Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi» online kitap pdf türkçe oku

Rate article