Tarık Buğra «Küçük Ağa»

Tarık Buğra «Küçük Ağa» pdf indirYazar(lar) Tarık Buğra
Kategori(ler) Türk Klasikleri
Yıl 2003

OKU KITAP INDIR

Küçük Ağa kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Millî Mücadele yıllarına bir yolculuk yapmak ister misiniz? O hâlde Tarık Buğra’nın Küçük Ağa eserine bir şans verebilirsiniz! Genç ve yetişkin okurların ilgisini çeken bu roman, o dönemin fikir ayrılıklarını gözler önüne seriyor. Yaşanan zorlu ve acı dolu günler âdeta film şeridi gibi gözünüzün önünden geçiyor. Sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak Küçük Ağa, Tarık Buğra’nın en bilinen eserleri arasında yerini koruyor. Vatan sevginizin ön plana çıkacağı bu eserde yer yer göz yaşlarınıza da hâkim olamayabilirsiniz. Gelin, bu tarihî romana yakından göz atalım ve yaşanan olaylara o dönemin gözünden bakalım.

“Küçük Ağa” adlı kitabı neden okumalısınız?

Millî Mücadele döneminin zorluklarını kasaba halkının gözünden yansıtan Küçük Ağa, kurtuluş mücadelesi veren Kuvayıilliye’yi konu ediyor. Halkın verdiği zorlu mücadele ve acılar tüm gerçekliğiyle kaleme alınıyor. Tarihe ışık tutan bu eser yazarın akıcı diliyle birleşince merak uyandıran bir kurgu ortaya çıkarıyor. Küçük Ağa’ya yalnızca roman deyip geçmek haksızlık olur! Bu meşhur eser vatan bilincini aşıladığı gibi olaylara Millî Mücadele dönemindeki insanların gözünden bakmanızı da sağlıyor. Bu sayede “Ben o dönemde yaşasaydım ne yapardım?” sorusunu kendinize yöneltebiliyor, empati kurabiliyorsunuz. Kitapta Osmanlı Devleti’nin gücünü yitirmesi ve baş gösteren isyanlarla kurtuluş mücadelelerin ön plana çıkması dikkat çekiyor. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından gaziler evlerine dönüyor. Halk arasındaki çatışma ve fikir ayrılıkları durulmuyor. Sayfaları arasında kaybolacağınız bu eşsiz eseri okurken “Neden şimdiye kadar okumadım?” diye kendinizi sorgulayacaksınız.

Bunları biliyor muydunuz?

Tarık Buğra’nın Tarık Nazım müstear adıyla hikâye ve şiir yazmaya başladığını biliyor muydunuz? İlk piyes ve romanlarını askerlik yıllarında yazan Cumhuriyet Dönemi yazarı kaleme aldığı eserlerle popülerliğini artırır. Tarık Buğra 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Ödülü’ne layık görülür. Küçük Ağa adlı eseri İletişim Yayınevi – MEB Dizisi tarafından basılır. Sevilen eser 1984 yılında aynı isimle diziye uyarlanır. TRT’de izleyicilerle buluşan Küçük Ağa’nın yönetmen koltuğuna Yücel Çakmaklı oturur. Yayınlandığı ilk günden beri büyük ilgi gören dizi 1 sezon sürer ve 8 bölümden oluşur. Dizinin oyuncu kadrosunda Erol Taş, Eşref Kolçak, Çetin Tekindor ve Ahmet Mekin gibi ünlü isimler yer alır.

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Tarık Buğra’nın kalemi ilginizi çektiyse Gençliğim Eyvah, Siyah Kehribar ve Yağmur Beklerken kitaplarına da göz atabilirsiniz. Başka yazarların kaleme aldığı tarihî roman arayışındaysanız Yılanların Öcü, Kiralık Konak ve Memleket Hikâyeleri – Özel Baskı’yı inceleyebilirsiniz.


Tarık Buğra «Küçük Ağa» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Tarık Buğra «Küçük Ağa» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Tarık Buğra «Küçük Ağa» online kitap pdf türkçe oku

Rate article