Prof. Dr. Tezcan Şekercioğlu «Makine Elemanları Çözümlü Problemler»

Prof. Dr. Tezcan Şekercioğlu «Makine Elemanları Çözümlü Problemler» pdf indirYazar(lar) Prof. Dr. Tezcan Şekercioğlu
Kategori(ler) Bilim
Yıl 2017
Sayfa 440

Makine Elemanları Çözümlü Problemler kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Tasarımı yapılacak bir makinenin ödevinin kesin olarak saptanması, uygulanacak temel prensiplerin belirlenmesi, bu prensipleri yerine getirecek elemanların seçimi, mukavemet hesaplarının yapılması, boyutlandırılması, şekillendirilmesi, seçilen elemanların montaj ve imalat resimlerinin çizilmesi işlemlerinin hepsi makine tasarımının aşamalarını oluşturur.
Makine tasarımında, Makine Elemanları dersi önemli bir yer tutmaktadır. İlk üç yılda alınan Teknik Resim, Statik, Dinamik, Malzeme, Mukavemet ve Isı Transferi gibi derslerde elde edilen alt yapı ve Makine Elemanları dersi kapsamında kazanılan bilgiler ışığında, makine tasarımları gerçekleştirilmektedir. Makine tasarımı esnasındaki hesaplama mantığını, farklı problem çözümleriyle geliştirmek amacıyla böyle bir kitabın hazırlanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

2013, 2015, 2017 ve 2019 baskılarından sonra kitabın gözden geçirilmiş 5. baskısı yapılmıştır. Öğretim üyelerinden, sanayiden ve mezun öğrencilerden gelen öneriler doğrultusunda şekil, kavram ve yazım hataları düzeltilmeye çalışılmıştır. İçerik, 310 adet soru ve cevabından oluşmaktadır. Çözümlü örneklerin, gerçek hayatta ve sanayide karşılaşılabilecek ve uygulanabilecek örnekler olmasına özen gösterilmiştir. Problem çözümlerinde, SI birim sistemi, güncel standart ve katalog değerleri, genel kabul gören simge ve indisler kullanılmaya çalışılmıştır.

Dişli kutuları, temel makine elemanlarının birçoğunu içermektedir. Bu nedenle ilk kitapta incelenen konulara ek olarak hazırlanan redüktör projeleri bölümünde, helis-düz, konik-helis ve sonsuz vida olmak üzere üç adet proje bulunmaktadır. Bu projelerde, mil, kama, rulman, dişli çark vb. elemanların detaylı hesap yöntemleri, şekillendirme teknikleri ve teknik resimlerinin çizimi uygulamalı olarak verilmiştir. Son bölümde, Fiberglas File Kesme Makinesi’nin tasarımına yer verilmiştir. Lisans öğrencilerinin bitirme tezi olan bu tasarım projesinin, gelecekte tez hazırlayacak öğrencilere yol göstereceği kanısındayım.

Problem çözümlerinde kullanılan şekiller, AutoCAD ortamında çizilmiştir. Teknik resimlerin çizilmesi ve metnin yazılması işlemlerinde katkısı olan herkese ve kitabın 5. baskısını gerçekleştiren Birsen Yayınevi’ne çok teşekkür ederim. Kavram ve yazım hatalarının tarafıma bildirilmesinden memnuniyet duyarım. Kitabın öğrencilere, ilgili mühendislere ve teknik elemanlara faydalı olmasını dilerim.


Prof. Dr. Tezcan Şekercioğlu «Makine Elemanları Çözümlü Problemler» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Prof. Dr. Tezcan Şekercioğlu «Makine Elemanları Çözümlü Problemler» ücretsiz PDF E-kitap indir

Rate article

  1. mohamad

    cok iyi

    Cevapla