Murat Bardakçı «Şahbaba»

Murat Bardakçı «Şahbaba» pdf indirYazar(lar) Murat Bardakçı
Kategori(ler) Araştırma, İnceleme
Yıl 2021
Sayfa 680

OKU KITAP INDIR

Şahbaba kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Şahbaba
Suiltan Vahideddin’in belgesel öyküsü, mektupları ve hatıraları

VATAN HAİNİ MİYDİ?
“…Facialara kalkan olamadım ise de, siper-i sâika (paratoner) vazifesi gördüm… Bütün musibetleri üzerime çektim. Kendimi feda ederek vatanı kurtarmaya çalıştım. Dinine, devletine, vatanına ve milletine hıyanet edenlerin azîz Allah’ın kahreden kudretli gücüne hedef olması için yakarıyorum…”
MEMLEKETİNİ NİÇİN TERKETTİ?
“Her tarafı istilâ eden inkılâb ve ihtiras iç inde karşı koyma yahut başeğme imkânını bulamadım. Kamuoyunda sükûn ve durumda açıklık belirinceye kadar İstanbul’dan geçici olarak ayrılmaya karar verdim…”
GİDİŞİ ‘KAÇIŞ’ MIYDI?
“…Vekîli olduğum şânı yüce peygamberin yaptığını yaptım, hicret ettim…”
VE GERÇEKLER:
“…Elbet birgün hak kuvvete üstün gelecek ve necîb milletimiz hakikatleri öğrenecektir…”

Torunları, Sultan Vahideddin’e Şahbaba derlerdi…
Şahbaba, yukarıdaki satırları, ölümünden sadece birkaç gün önce yazmıştı…
Son padişahın tarihteki rolü yıllarca tartışıldı ama, o hiç katılmadı bu tartışmaya… Şimdi, ölümünün üzerinden geçen 70 küsur yıl boyunca ailesinin titizlikle sakladığı özel arşivi ilk kez bu kitapla günışığına çıkıyor ve Sultan Vahideddin, hakkındaki tartışmalara belgeleriyle, mektuplarıyla, yarım bıraktığı anılarıyla, yani kendi kalemiyle katılıyor…
Murat Bardakçı’nın titiz bir araştırmayla topladığı ve bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış belgelere dayanarak kaleme aldığı Şahbaba sadece Sultan Vahideddin’in değil ailesinin ve yakın çevresinin de hikayesi… Hükümdarın kızı Sabiha Sultan’ın ifadesiyle, “Masalı andıran bir hayat yaşayıp başdöndürücü iniş-çıkışlar ve taşkın fırtınalar atlattıktan sonra pek de kolay olmayan bir şekilde ayakta kalabilen insanların” öyküsü…


Murat Bardakçı «Şahbaba» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Murat Bardakçı «Şahbaba» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Murat Bardakçı «Şahbaba» online kitap pdf türkçe oku

Rate article