Mesudi «Altın Bozkırlar: Muruc Ez-Zeheb»

Mesudi «Altın Bozkırlar: Muruc Ez-Zeheb» pdf indirYazar(lar) Mesudi
Kategori(ler) Tarih
Yıl 2023
Sayfa 408

Altın Bozkırlar: Muruc Ez-Zeheb kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

İçinde bulunduğumuz günlerde Türklerin akınları Endülüs, İfrenc (Frengistan) ve Celalika (İspanya’da yaşayan Galiçyalılar) hudutlarına ulaşmıştır. Türkler Kostantiniyye ve diğer sözü edilen ülke topraklarına sürekli yağma seferleri düzenlemektedirler.

9. yüzyılın son yıllarında dünyaya gelen Hüseyin b. Alî el-Mesudî, konulara yaklaşımı bakımından çağdaşı Müslüman tarihçilerden ayrılır. Zira o dönemde tarih yazanlar İslam öncesi çağları dahi İslam merkezli ele alırken Mesudî; Aristoteles, Platon ve Batlamyus gibi çeşitli müelliflerin eserlerinden faydalanmış ve kelimenin tam anlamıyla bir dünya tarihi kaleme almıştır. Hintliler, Çinliler, Grekler, Roma, Bizans, Persler, Sâsânîler ve Türkler hakkında hem tarih hem coğrafya hem de kültürel antropoloji alanlarında kaynak niteliği taşıyan Murûc ez-Zeheb, Orta Çağ İslam dünyasında kaleme alanın en sıra dışı kaynaklardan biri. 10. yüzyılın ilk yarısında tamamlanan ve çeşitli Batı dillerine de çevrilen bu eser, araştırmacı ve tarihçilerin, özellikle de Türk tarihi üzerinde çalışanların başvurmak zorunda oldukları bir kaynak.


Mesudi «Altın Bozkırlar: Muruc Ez-Zeheb» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Mesudi «Altın Bozkırlar: Muruc Ez-Zeheb» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF