Mary Shelley «Frankenstein»

Mary Shelley «Frankenstein» pdf indirYazar(lar) Mary Shelley
Kategori(ler) Gerilim, Korku
Yıl 2013
Sayfa 134

OKU KITAP INDIR

Frankenstein kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Yıllar öncesinde kaleme alınmış olmasına rağmen aynı heyecanla okunan bir kült eserle tanışmak ister misiniz? Döneminin cesur yazarlarından Mary Shelley’in gotik tarzda kaleme aldığı, özgün eseri Frankenstein sizi keyifli bir okumaya davet ediyor. Sürükleyici anlatımı ve ilgi çeken konusuyla tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitaba dönüşüyor. Gelin, korku temasının yanı sıra felsefî izler taşıyarak hayatı sorgulatmak isteyen bu eserde sizleri nelerin beklediğinden kısaca bahsedelim.

“Frankenstein” adlı kitabı neden okumalısınız?

Başta İngiliz edebiyatı olmak üzere tüm dünyada bir klasik haline gelen Frankenstein, yediden yetmişe herkese hitap eden, keyifli ve bir o kadar düşündürücü bir hikâyeyi okurlarına sunuyor. Toplamda 208 sayfadan oluşan roman, Robert Walton’ın keşif yaparken kendisine arkadaş olacak birini istemesiyle başlıyor. Yolculuğu sırasında yanında sıska bir adam olan, devasa bir varlıkla karşılaşıyor. Sıska adam Victor Frankenstein, hikâyesini anlatmaya başlıyor. Victor Frankenstein, simyacıların da yardımıyla yaşam iksirini buluyor ve yanındaki devasa varlık üzerinde deniyor. Bu deneyle birlikte şaşırtıcı ve acı verici sonuçlar ortaya çıkıyor. Frankenstein size kasvetli teması ve özgün konusuyla etkileyici bir son sunuyor.

Bunları biliyor muydunuz?

Mary Shelley’in korku kitabı olarak bilinen Frankenstein romanının aslında felsefî bir roman olduğunu biliyor musunuz? Kitapta yaratmak, yaratılmak, davranışın şekillenmesi gibi konular korku temasıyla birlikte işlenir. Bu sayede gotik edebiyatının önemli bir parçası hâline gelen Frankenstein, ilk kez 1 Ocak 1818 yılında okuyucuyla buluşur. Dönemin şartlarından dolayı yazarın kimliğini gizlemesi gerekir. Tüm zor koşullara rağmen başta Avrupa olmak üzere dünya çapında ün kazanır. Binlerce dile çevrilir ve milyonlarca satış elde eder. Oda Yayınları tarafından ilk kez 2013 yılında basılan Frankenstein, Elif Yıldırım’ın Türkçe çevirisi ile anlaşılır ve akıcı anlatımını korur. Eser, kendisinden sonraki fantastik ve gotik metinlere ilham kaynağı olur. Aynı zamanda pek çok filme ve çizgi filme uyarlanır. Eseri okuduktan sonra 1931 yılında beyaz perdede izleyiciyle buluşan Frankenstein(IMDb: 7,8) filmini izleyebilir, okuduklarınızla karşılaştırabilirsiniz.

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Mary Shelley’in en çok bilinen eseri Frankenstein’ı severek okuduysanız yazarın diğer kitaplarına da göz atarak özgün kaleminin keyfini daha çok çıkarabilirsiniz. İnsanlığın yok oluşunu konu edinen ilk kitaplarından olan Son İnsan, yazarın tek çocuk masalı Maurice ya da Balıkçının Kulübesi ve kendi hayatından esinlenerek yazdığı Mathilda’yı da inceleyebilirsiniz.


Mary Shelley «Frankenstein» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Mary Shelley «Frankenstein» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Mary Shelley «Frankenstein» online kitap pdf türkçe oku

Rate article