Niccolo Machiavelli «Hükümdar»

«Hükümdar» Niccolo Machiavelli pdf indirYazar(lar) Niccolo Machiavelli
Kategori(ler) Edebiyat, Deneme-İnceleme
ISBN 9786051210483
Yıl 2012
Sayfa 132
OKU KITAP INDIR

Hükümdar kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Niccolo Machiavelli’nin “Hükümdar” adlı eseri, insan doğasının karmaşıklığını ve siyasi gücün nasıl elde edilebileceğini derinlemesine inceliyor. Metinde, Machiavelli’nin çarpıcı bir gerçeklikle ifade ettiği pragmatik ve korkunç bir yaklaşım vurgulanıyor. Günümüzde bile etkisini sürdüren bu düşünce tarzı, Machiavelli’nin devrimci sınıfının, günümüzde ise tutucu sınıfın temsilcisi haline geldiğine işaret ediyor.

Machiavelli’nin ortaya koyduğu ana fikirlerden biri, bir hükümdarın hem sevilen hem de korkulan biri olması gerektiğidir. Ancak bu iki özellik bir arada bulunamıyorsa, hükümdarın korkulan biri olması tercih edilir. Çünkü insanlar genellikle nankör, değişken ve çıkarlarına göre davranan varlıklardır. Hükümdar, halkı öyle korkutmalıdır ki sevilmediği halde nefret de uyandırmamalıdır. Bunun için, hükümdarın halkın malına ve ırzına dokunmaması gerektiği vurgulanır. Bu şekilde, korku ve ceza tehdidi altında olan insanlar, hükümdara bağlı kalacaklardır.

Machiavelli’nin insan doğasına dair derin gözlemleri ve analizleri, eserini salt bir siyaset kitabı olmaktan çıkarıp, insanlığın özüne dair derin bir bilgi kaynağı haline getirir. “Hükümdar”, okuyuculara sadece siyaset üzerine değil, aynı zamanda insan doğası hakkında da önemli bir bakış açısı sunar. Niccolo Machiavelli’nin bu klasik eseri, herkesin anlaması ve üzerinde düşünmesi gereken önemli bir yapıttır.


Niccolo Machiavelli «Hükümdar» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Niccolo Machiavelli «Hükümdar» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Niccolo Machiavelli «Hükümdar» online kitap pdf türkçe oku