«Hayek» Eamonn Butler

«Hayek» Eamonn ButlerYazar(lar) Eamonn Butler
Kategori(ler) Biyografi, Siyaset-Politika, Felsefe-Düşünce
ISBN 978-975-687-743-2
Yıl 2001
Sayfa 214

«Hayek» Eamonn Butler için özet (Açıklama)

’Siyaset bir kez gelir pastasından pay almak için bir mücadele haline geldi mi, doğru dürüst hükümet (etmek) mümkün değildir.’
– Friedrich von Hayek-

Liberal geleneğin 20. yüzyıldaki belki de en büyük ismi olan F. Hayek’in düşüncesi, Eamonn Butler’ın ’Hayek: Çağımız İktisat ve Siyaset Felsefesine Katkısı’yla birlikte artık ülkemiz okuru için son derece kolay kavranabilir bir hale geliyor. Bugüne kadar düşünce alanında kolektivist ideolojlerin; iktisadi alanda onların doğal tezahürü olan ve sahte bir sosyal adalet söylemiyle bireyleri aslında yoksullukta eşitleyen devletçi-totaliter görüşlerin ve uygulamaların cenderesinde ezilen Türkiye insanı için bu kolaylık neredeyse ’hayati’ diyebileceğimiz bir uzak görüşlülük ve filozofik bilgelikle sanki günümüz Türkiye’sini tasvir eden şu görüşlerinde bulabilirsiniz:

’…bir hayır kurulu haline gelen parlamento veya hükümet, böylelikle dayanılmaz bir şantaja maruz hale gelir. Kısa bir süre sonra da hangi grupların genelin pahasına ihsana mazhar olacağını ’liyakatin’ belirlemesi sona erip, bunu tamamen siyasal gereklilik belirler hale gelir.’ Bireyin iktisadi ve siyasi özgürlüğünü birbirinden koparılamaz bir biçimde ilişkilendiren büyük bir ’Özgürlük Savunucusu’nu gerçekten anlamamızı sağlayacak bir çalışmayı ülkemiz okuruna sunmaktan gurur duyuyoruz…

Bireyin iktisadi, toplumsal ve siyasi özgürlüğünü birbirinden koparılmaz bir biçimde ilişkilendiren büyük bir ’Özgürlük Savunucusu’nu gerçekten anlamamızı sağlayacak bir çalışmayı ülkemiz okuruna sunmaktan gurur duyuyoruz.
– Melih Yürüşen-


Kütüphanemizde «Hayek» kitabını ücretsiz olarak kayıt olmadan okuyabilir veya Portekizce olarak sunulan epub, mobi, pdf gibi formatlardan uygun formatta sms (sms) indirebilirsiniz. e-kitap , Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

«Hayek» Eamonn Butler PDF E kitap indir

PDF

Rate article