Charlotte Perkins «Kadınlar Ülkesi»

Charlotte Perkins «Kadınlar Ülkesi» pdf indirYazar(lar) Charlotte Perkins
Kategori(ler) Roman
Yıl 2021
Sayfa 190

OKU KITAP INDIR

Kadınlar Ülkesi kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Güney Amerika ormanlarındaki olağan keşif gezileri sırasında, tamamen kadınlardan oluşan gizli ve ulaşılmaz bir ülkenin varlığına dair sıra dışı söylentilere kulak veren sosyolog Vandyck Jennings ve araştırma ekibindeki arkadaşları bu topraklara ayak basmayı görev edinir. Sonunda başarıyı tatsalar da bu diyarın ve halkının, aslında düşündüklerinden ne kadar uzak olduğunu göreceklerdir. Her biri ataerkil yapının izlerini farklı ölçülerde ve farklı biçimlerde taşıyan bu erkek araştırmacılar; savaş, çekişme ve güç gösterilerinden arındırılmış bu anaerkil düzeni incelerken kendi toplumlarının kadınlar hakkında dayattığı bazı varsayımları da sorgulamak zorunda kalıyorlar. Yalnızca kadınlardan oluşan ve üremenin partenogenez yöntemiyle gerçekleştiği bir sosyal düzeni ele alan Kadınlar Ülkesi, savaşmayan ve huzur içinde yaşayan bu anaerkil toplumu davetsiz bir misafirin gözünden anlatıyor. Charlotte Perkins Gillman’ın 1915 tarihli ünlü feminist ütopyası, cinsiyet rolleri kavramına dikkat çekerek bugün bile büyük bir merakla okunmaya devam ediyor.

“Jeff ülkenin güller, bebekler, kanaryalar, koltuk örtüleri gibi şeylerle dolu cıvıl cıvıl bir yer olduğunu düşünüyordu. Terry ise burayı kadınlarla dolu bir tür sayfiye gibi hayal ediyor, orada popüler olacağını düşlüyordu.
Sonradan gördüklerimizi düşününce, bir kadın ülkesinin nasıl olacağına dair son derece net fikirlerimiz ne kadar da komikmiş.”


Charlotte Perkins «Kadınlar Ülkesi» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Charlotte Perkins «Kadınlar Ülkesi» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Charlotte Perkins «Kadınlar Ülkesi» online kitap pdf türkçe oku