Alasdair Gray «Zavallılar»

Alasdair Gray «Zavallılar»Yazar(lar) Alasdair Gray
Kategori(ler) Roman
Yıl 2023
Sayfa 313

OKU KITAP INDIR

Zavallılar kitabı için yayınlanan açıklama ve basıl bülteni

Alasdair Gray’ın “Zavallılar” adlı romanı, Viktorya dönemi İskoçyası’nın ahlaki çelişkilerini ve toplumsal meselelerini ele alırken fantastik ve kara komedi unsurlarıyla bezeli bir eserdir. Yazar, bu romanıyla Whitbread Roman Ödülü ve Guardian Kurgu Ödülü gibi prestijli ödüller kazanmıştır. Kitap, Yorgos Lanthimos tarafından sinemaya da uyarlanarak daha geniş bir kitleye ulaşmıştır.

Roman, 19. yüzyılın sonlarında Glasgow’da yaşamış Doktor Archibald McCandless’ın anıları üzerinden ilerler ve okuyucuları, yeni hayata gözlerini açan ve dünyayı öğrenmeye hevesli Bella Baxter’ın tuhaf ve çalkantılı yaşamına ortak eder. Bella’nın hikayesi, Glasgow’un büyüleyici atmosferinden Paris’in genelevlerine uzanan geniş bir coğrafyada geçer.

Kitabın sonunda, 1914 yılında Victoria McCandless tarafından yazılan bir sonsöz, Archibald’ın anlatısını sorgular ve okuyucuya bambaşka bir gerçeklik sunar. Alasdair Gray’in kendine özgü çizimleriyle zenginleştirilen “Zavallılar”, postmodern bir Frankenstein hikayesi olarak da nitelendirilebilir.

Anthony Burgess’in “Sör Walter Scott’tan bu yana en büyük İskoç romancısı” olarak nitelendirdiği Gray, bu eseriyle İngiliz emperyalizminden sınıf çatışmalarına, genel geçer bilgeliklerden bireysel ahlaka kadar birçok konuda eleştiriler getirir. Guardian ise kitabı “Bir yandan komik bir yandan da dehşet verici” olarak tanımlayarak, okuyucuları derinden etkileyecek bir metin olduğunu vurgular. “Zavallılar”, hem edebi derinliği hem de toplumsal eleştirileriyle dikkat çeken, unutulmaz bir eserdir.


Alasdair Gray «Zavallılar» kitabını El-Kitap.org adresinden can ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir veya online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) veya iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Özet ve hazırladığımız kitap hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Alasdair Gray «Zavallılar» ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Alasdair Gray «Zavallılar» online kitap pdf türkçe oku